sty, 26 2021   |   Design

Jak oprawić plakat/grafikę - sprawdzone i skuteczne sposoby

Cornelia

Obrazy, grafiki i plakaty są świetną ozdobą ścian. Dzięki dużej różnorodności tematycznej nadają się zarówno do salonu, pokoju, sypialni, jak również do kuchni, łazienki czy innego dowolnego pomieszczenia. Przed powieszeniem warto obraz oprawić. Jest na to kilka sposób – od popularnych ram i antyram aż po tanie, domowe sposoby, które nadadzą galerii niepowtarzalny charakter.

Rama

Najbardziej popularna forma oprawy to rama. Piękne, drewniane ramy kojarzą się od razu ze starymi obrazami, wiszącymi na korytarzach i salach dawnych dworów oraz zamków. Na biurkach i nocnych szafkach często znajdują się niewielkie ramki do obrazów i zdjęć. W sklepach zamówić można również średniej wielkości, proste ramy aluminiowe w dowolnym kolorze, które delikatnie podkreślą plakat. To ile kosztuje oprawa obrazu, będzie zależało tylko od nas i materiałów jakie wykorzystamy. A taki oprawiony obraz czy plakat jest doskonałym pomysłem na prezent, ponieważ ładny egzemplarz będzie pasować do każdego wnętrza. Jak oprawić obraz na płótnie? Należy umieścić obraz, plakat lub grafikę w ramie, później wystarczy włożyć je w odpowiednie miejsce i unieruchomić specjalnymi uchwytami, przymocowanymi do konstrukcji. W niektórych przypadkach, w celu usztywnienia, na tył zdjęcia trzeba dodatkowo położyć jakąś tekturkę, ale często jest ona dołączona do zakupionej ramki.

oprawa obrazu w ramki

Antyrama

Kolejną popularna kategoria ram, są tak zwane antyramy. Zasadniczo składa się ona z dwóch elementów. Podłoża wykonanego ze sztywnej płyty HDF oraz szyby lub pleksi, które będą chronić grafikę od zewnątrz. Między nimi układa się obraz i całość spina się odpowiednimi spinkami. W przypadku antyram plakaty, czy zdjęcia sięgają do samej krawędzi. W niektórych przypadkach może burzyć to estetykę. Wtedy zastosowanie znajdzie passe-partout, które nadaje się zarówno do ram, jak i antyram. Wymaga to również zakupienia modelu o dziesięć centymetrów wyższego oraz szerszego od oprawianego obrazu. Passe-partout podkłada się pod plakat, uzyskując dzięki temu pięciocentymetrowy pas dookoła oprawianej grafiki. W ofercie dominuje kolor biały, choć zakupić można też inny, dowolny kolor.

Listewki

Dość ciekawym sposobem oprawy plakatów są listewki. Wystarczy zakupić cztery sztuki o długości odpowiadającej szerokości posiadanej grafiki, aby w łatwy sposób zrobić własną oprawę. Między dwie listewki należy włożyć krawędź obrazu, oraz dodać nieco kleju. Wykonując górną krawędź, dodać można jakikolwiek zaczep, aby później powiesić na nim oprawiany plakat. Po złożeniu kilka małych gwoździków zapewni trwałe i pewne łączenie. Ciekawy efekt uzyskać można, kiedy listewki wystają poza krawędź obrazu. Efekt końcowy jest bardzo estetyczny, jednak może kojarzyć się niektórym z wielkimi mapami czy pomocami dydaktycznymi, które wisiały na szkolnych ścianach.

listewki do obrazu

Oprawy wykonane ręcznie

Szczególnie przy plakatach w stylu retro alternatywą mogą być wykonane zupełnie samodzielnie oprawy z dostępnych w domu materiałów. Jednym z takich sposobów jest zastosowanie zwykłych wieszaków do spodni lub spódniczek. Korzystając z jednej z mnóstwa metod postarzania, można uzyskać ciekawą i wyjątkową oprawę, której doskonałym uzupełnieniem będą plakaty retro dostępne w naszym sklepie. Dobrze sprawdzą się też zwykłe spinacze, którymi można przypiąć grafiki do sznurków, tworząc ciekawą galerię. Jak widać oprawa obrazów nie musi być trudna ani czasochłonna.

Zakup oprawionych plakatów

W ofercie naszego sklepu znajdują się wydruki i oprawa plakatów. Dostępne są między innymi ramy z magnesami, które umożliwią zawieszenie obrazu na każdej metalowej powierzchni. Piękna rama drewniana wykonana z jasnego drzewa bukowego nadaje odpowiedniego charakteru. Pasują do niej zarówno nowoczesne obrazy, starsze plakaty, jak i czarno-białe grafiki.

jak oprawić obraz

Taśma?

Określenie, czym jest oprawa plakatów, nie zawsze jest łatwe. Kilkanaście lat temu częstą praktyką wśród dzieci było mocowanie plakatów do mebli i ścian za pomocą zwykłej taśmy. Nie był to sposób idealny, ponieważ oderwanie taśmy powodowało nieraz ubytki farby na ścianie i plakacie. Jednak w sztuce wszystko staje się możliwe. Jeśli ktoś chciałby nawiązać do czasów młodości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przykleić ładną taśmą plakat nad łóżkiem czy obok biurka. Oklejenie całej grafiki dookoła grubszą taśmą może nawet przypominać ramę. Jednak w ten sposób łatwo jest uszkodzić plakat. Dlatego też jest to sposób ogólnie odradzany. Powinno się go stosować tylko wtedy, gdy jest to podyktowane celami artystycznymi.

oprawianie obrazu

Co wybrać, by cieszyć się pięknym efektem?

Obrazy są powszechnym sposobem upiększania domu, często wykorzystywanym w aranżacji wnętrz. Grafiki i plakaty na ścianę w ramach nie ustępują jednak w niczym obrazom. Odpowiednio oprawione zdjęcia również spełniają rolę estetyczną. Wybór między popularnymi ramami lub antyramami zależy głównie od gustu i zamysłu. Dostępne są również domowe sposoby oprawy dla osób, które chcą mieć coś wyjątkowego, z charakterem. Jest to tani sposób, a jednocześnie ręcznie wykonane oprawy mają wyższą wartość. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, można skorzystać z oferty naszego sklepu i zakupić gotowy, oprawiony plakat. Każdy sposób jest bowiem dobry, aby urozmaicić ściany domu pięknymi obrazami.


Zobacz również:

Sowiecki plakat propagandowy

Sztuka japońska - obrazy