Plakaty sowieckie propagandowe

Nasza galeria sowieckich plakatów propagandowych zawiera różnorodne motywy tematyczne związane z historią Rosji, zwłaszcza z okresem komunistycznym. Jak wiemy propaganda sowiecka tworzyła wspaniały, wyimaginowany świat, którym mamiła rosyjskie społeczeństwo. Jedną z form, tej propagandy, były wszechobecne na ulicach propagandowe plakaty sowieckie. Przedstawiały ówczesną rzeczywistość w całkiem innych - niż szare i ponure - barwach. Piękny i kolorowy świat otaczający proletariuszy widać było na każdym niemal propagandowym plakacie radzieckim. Do tego uśmiechnięci i szczęśliwi robotnicy dopełniali przewodnie motywy propagandowych plakatów sowieckich.

Radzieckie plakaty propagandowe

Radzieckie plakaty propagandowe pochodzą z różnych okresów. W naszej galerii posterów radzieckich znajdziecie zarówno takie, które pochodzą z początku okresu komunizmu w Rosji, jak również te późniejsze z okresu powojennego. Wiele z radzieckich plakatów propagandowych dotyczy jednak okresu wojny, kiedy to taki przekaz miał motywować radzieckie społeczeństwo do walki i poświęceń. Radzieccy żołnierze i sanitariuszki na plakatach propagandowych zachęcali do walki z hitlerowskim najeźdźcą.

Plakaty propagandowe ZSRR

Plakaty propagandowe ZSRR to motywy powojenne, które miały zaszczepić i utrzymać komunistyczny porządek wśród społeczeństwa. Przedstawione na plakatach z okresu ZSRR motywy, są nam już bliższe, część nawet pamiętamy. Widzimy tu przede wszystkim plakaty propagandowe, chwalące komunistyczną i socjalistyczną wizję Europy i świata. Proponujemy więc propagandowe plakaty ZSRR z robotnikami ciężko pracującymi ku chwale partii, plakaty z przodownikami pracy czy młodymi pionierami, już od dziecka wspierającymi socjalistyczne idee ZSRR. Plakaty propagandowe ZSRR to również postery przedstawiające przywódców z tamtego okresu. Widzimy Lenina i Stalina jako ojców narodu, dbających o swój kraj i ludzi. Więcej informacji na temat historii tych plakatów dowiesz się z artykułu "Sowiecki plakat propagandowy".

Rosyjskie plakaty propagandowe vintage

Pomijając podłoże polityczne i sposób wykorzystywania rosyjskich plakatów propagandowych trzeba przyznać, że pod kątem czysto artystycznym są to niezwykle ciekawe dekoracje. Wiele z nich można uznać za dzieła sztuki, a z pewnością nie można zarzucić im braku artystycznego smaku. Miały w końcu przyciągać uwagę ludności i przemawiać do ich świadomości. Dlatego też połączenie artystycznego wykonania z ciekawie ujętym przekazem spełniało swoją rolę. Natomiast dziś, rosyjskie plakaty propagandowe są niebanalną i bardzo modną dekoracją w stylu vintage.

Zobacz podobne: plakaty japońskie retro, plakaty amerykańskie podróże.