lip, 27 2021   |   Design

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Cornelia

Powieszenie obrazów lub plakatów w pięknych ramach na ścianie to zawsze świetny sposób na zagospodarowanie pustej przestrzeni. Marzysz o własnej domowej galerii? Podpowiemy, jak w kilku prostych krokach spełnisz swoje marzenia!

Idealne miejsce na Twoją galerię

Podczas tworzenia własnej galerii ściennej nie ma miejsca na najdrobniejsze pomyłki. Warto najpierw zastanowić się, gdzie chcemy, aby nasza galeria plakatów była zlokalizowana. Wybór ściany determinuje nie tylko wielkość, ale i kształt naszej kompozycji.

Domową galerię ścienną można stworzyć nie tylko na dużym fragmencie prostej ściany. Taka galeria sprawdzi się jako dekoracja klatki schodowej, ściany ze skosem czy wkomponowana w miejsce między półkami. Galeria ścienna sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecka. Galeria plakatów botanicznych i zoologicznych to idealny sposób dekoracji ścian w dziecięcych pokojach - maluchy będą zachwycone możliwością odkrywania różnorodności fauny i flory!

domowa galeria obrazów

Jak dobierać do siebie plakaty?

Plakaty są dopełnieniem wystroju wnętrza, dlatego planując zakup warto jest go przemyśleć i skorzystać z kilku podpowiedzi, jak dobierać dekoracje ścienne do aranżowanego wnętrza.

Chociaż jesteśmy zwolennikami braku jakichkolwiek ograniczeń, zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest miłośnikiem artystycznego chaosu. Plakaty można dobierać motywami. Możesz dobrać do siebie podobne tematycznie obrazy, na przykład reprodukcje japońskich drzeworytów. Ważne jest, aby miały one motyw przewodni, który będzie intuicyjnie możliwy do uchwycenia, chociaż niekoniecznie rzucający się w oczy. Dobór tematyczny można potraktować na różne sposoby: wybrać plakaty o konkretnym motywie (np. z motywem kobiety lub kwiatów), ale także kompletując galerię reprodukcji w ramach ulubionego nurtu artystycznego. Taka galeria zachowana w jednym stylu wprowadzi do wnętrza harmonię i z pewnością nie będzie sprawiała wrażenia przypadkowości. Dla artystycznych fanatyków wybór może się okazać jeszcze łatwiejszy. Szeroki wybór plakatów w naszej ofercie pozwoli na skompletowanie kolekcji reprodukcji dzieł poszczególnych artystów!

A może jednak kolor?

Możesz też stworzyć domową galerię, wybierając jej elementy według klucza kolorystycznego. I tu już można nieźle zaszaleć. Utrzymanie galerii w określonej kolorystyce daje też możliwość jej dalszego rozbudowania.

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Przy doborze elementów składających się na naszą galerię ścienną warto zastanowić się, jaka kolorystyka będzie pasowała do reszty aranżacji. Przykładowo, czarno-białe plakaty sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w eleganckim, nowoczesnym stylu, a te w odcieniach zieleni wkomponują się w modny trend urban jungle. Jeśli chcecie postawić na kontrast, sprawdźcie jakie barwy leżą naprzeciw siebie na kole kolorów. To rozwiązanie sprawi, że kolory nie będą się ze sobą "gryzły".

Wybór ram

Gdy już wybierzesz interesujące Cię plakaty, warto zastanowić się nad ramami, w których je umieścisz. Oczywiście możesz też zacząć z drugiej strony i dobierać plakaty do ram, które już posiadasz, w tej kwestii w zasadzie obowiązuje pełna dowolność.

Ramy warto dopasować do siebie kolorystycznie. Polecamy poruszanie się między 3, maksymalnie 4 kolorami, żeby nie stworzyć wrażenia wizualnego bałaganu. Kolory dobrze jest dobrać zgodnie z kołem kolorów. Jeśli jednak obawiasz się mieszać ze sobą różną kolorystykę, możesz spokojnie wybrać ramy w wielu odcieniach tego samego koloru.

jak wieszać obrazy

Jak dobrać ramy do plakatów?

Ramy i ramki można też dobrać na podstawie stylu, jaki nas interesuje, lub skupić się na doborze pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Drewniane ramy sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, ale również rustykalnym, japandi czy innych o minimalistycznym charakterze. Ale tutaj nasza drobna uwaga - jeśli decydujesz się na drewno, warto nie przesadzać z gatunkami i skupić się na dwóch, maksymalnie trzech różnych gatunkach. Nie mieszaj też ze sobą bogato usłojonego drewna egzotycznego z rodzimymi gatunkami o tej samej charakterystyce. Do drewna egzotycznego warto dobrać drewno o spokojnym rysunku i podobnej temperaturze koloru. Ta sama zasada obowiązuje przy doborze ram metalowych. Ważne, żeby nie przesadzić! Jeśli decydujesz się jednak na ramy w różnych stylach, upewnij się, że ramki do siebie pasują i tworzą spójną całość.

Planowanie galerii ściennej

Preferujesz kompozycję otwartą czy zamkniętą? Otwarta pozwoli Ci na rozbudowywanie galerii, zamknięta wprowadzi wrażenie uporządkowania i harmonii.

Planując rozkład galerii trzymaj się bardzo prostych i praktycznych zasad: zaczynaj od największych ram, dodając kolejno coraz to mniejsze, staraj się zachować równe odległości między ramami i dbaj o proporcje. Brzmi jednak trochę skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Możesz spróbować rozrysować swoją galerię na kartce papieru, chociaż nasza ulubiona metoda to wykorzystanie szarego papieru lub kartonu i taśmy malarskiej. Wytnij kształt ram w papierze i spróbuj ułożyć galerię w wersji demo. Ten sposób pozwoli Ci uchronić ścianę przed podziurawieniem jej na wzór szwajcarskiego sera. Innym rozwiązaniem może być też zaprojektowanie galerii w programie graficznym, chociaż to już wersja dla osób biegłych w obsłudze tego typu programów.

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Jeśli brakuje Ci inspiracji do tego jak skomponować ze sobą plakaty, wiele propozycji znajdziesz na Pintereście w formie gotowych szablonów i planów.

Efekt końcowy

Po fazie planowania przychodzi czas na etap końcowy. Gdy będziesz zadowolony z zaplanowanej kompozycji nadchodzi czas na realizację projektu. Do wieszania plakatów możesz wykorzystać zarówno taśmę dwustronną, specjalne samoprzylepne mocowania lub tradycyjne swojskie gwoździe. Chociaż najbezpieczniejszym i najłatwiejszym elementem montażu są rozwiązania niewymagające użycia młotka, to zwróć uwagę na wagę wieszanych ramek. Niestety, niektóre ramy są zbyt ciężkie, aby były w stanie utrzymać się na taśmie, co może skończyć się niezłym bałaganem i zbitym szkłem. Pamiętaj również o tym, by zachować bezpieczeństwo. Na galerię wybierz ścianę, w której nie znajduje się instalacja elektryczna.

Już teraz zaplanuj swoją wymarzoną galerię ścienną i ciesz się niesamowitym efektem końcowym!


Mogą Cię zainteresować:

Jak oprawić plakat/grafikę - sprawdzone i skuteczne sposoby

Cechy ekspresjonizmu i impresjonizmu w malarstwie - artyści, plakaty, sztuka