pa, 21 2020   |   Artyści

Plakaty reprodukcje - Egon Schiele

Cornelia

Krótki wstęp do historii początku XX wieku

Początek XX wieku to niewątpliwie jeden z bardziej burzliwych, ale jednocześnie i ciekawszych historycznie okresów, chociaż trudno jest się w nim doszukiwać pozytywnych aspektów życia codziennego szarej jednostki. Biorąc pod uwagę, jakiego artystę bierzemy teraz na tapetę, przybliżenie nieco tła historycznego dla twórczości Egona Schiele to rzecz, której nie można pominąć, aby chociaż spróbować zrozumieć jego sztukę,

Sam początek XX wieku to okres pełen kontrastów, niedopowiedzeń, do tego stopnia, że sami historycy nie do końca są zgodni, kiedy wiek XX tak naprawdę się zaczął i często to moment wybuchu lub końca I Wojny Światowej jest uznawany za datę graniczną. Zmiany, jakie zapoczątkowała pod koniec XIX wieku rewolucja przemysłowa, odbijały się na społeczeństwie jeszcze długo później, w sposób, który i dziś staje się przedmiotem dyskusji gdy myślimy o postępującej automatyzacji produkcji. Trudna sytuacja ekonomiczna najbiedniejszych warstw społecznych i zewnętrzny przymus odnalezienia się w nowej rzeczywistości, skutkowały coraz większymi napięciami społecznymi. Dodajmy do tego niestabilną sytuację na międzynarodowej scenie politycznej i postęp technologiczny, a w zamian dostajemy przepis na konflikt zbrojny o skali, której jeszcze nie obserwowano.

egon schiele

Egon Schiele, Stojąca półnago w brązowej koszuli, 1913

Życie Egona Schiele

Egon Schiele, to urodzony w 1890 roku austriacki malarz i grafik, tworzący na początku XX wieku w Wiedniu. Egon to jedna z tych postaci, obok których nie sposób przejść obojętnie. Lekkoduch, awanturnik, postać kontrowersyjna – jakkolwiek byśmy go nie określili, faktem jest, że jego malarstwo, to obok twórczości takich ekscentryków jak Freud czy Mozart, jeden z centralnych punktów na mapie kulturalnego dziedzictwa Austrii. Protegowany samego Gustawa Klimta, wykreował swój własny, niepowtarzalny styl inspirowany secesją, łączący w sobie elementy symbolizmu i ekspresjonizmu. Możemy przerzucać się argumentami na temat tego, czy obrazy Egona Schiele są stosowne, czy też nie, czy jest on wulgarny w przekazie, czy może umiejętnie potrafił uchwycić to, co nieuchwytne. Jedno jest pewne – Egon Schiele to król kontrastów i jak nikt inny potrafił w swoich portretach przemycić psychologiczną głębię problemów trapiących ówczesne mu społeczeństwo. Egon Schiele to postać równie tragiczna jak czasy, w których przyszło mu żyć. Niezwykły talent, buntownicza natura i tragiczny koniec, który ma równie symboliczny wymiar, co jego obrazy. Egon Schiele zmarł w 1918 podczas epidemii niesławnej hiszpanki, która zdziesiątkowała Wiedeń, na dzień przed upadkiem Cesarstwa Austro-węgierskiego.

autoportret egon schiele

Egon Schiele, Autoportret, 1912

Choć wybór nadwyraz szczupłych modelek był podyktowany osobistym upodobaniem Schielego, większość z tych dziewcząt (często nieletnich!) była personifikacją sytuacji materialnej, w jakiej się znajdowały - wręcz wychudzone, z potarganymi włosami, zagubione w nieprzyjaznym świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Ale czy ktoś z nas zastanawia się nad tym, patrząc na obrazy Egona Schiele? Często pomijamy ten aspekt, skupiając się jedynie na walorach estetycznych i kontrowersyjnej treści, bagatelizując całkowicie ich psychologiczny wymiar. Zrobiło się nieco ponuro, więc przejdźmy do nieco milszych tematów.

Obrazy Egona Schiele

Malarstwo Egona Schiele charakteryzuje minimalistyczna forma, silny kontur kanciaste, wręcz momentami geometryzujące przedstawienia ludzkiej postaci i, a raczej przede wszystkim, neutralna kolorystyka przepleciona kontrastującymi, silnymi kolorami. Spójrzcie, chociażby na obraz "Dama z niebieskimi pończochami". Zwinięta w kłębek, sportretowana od góry kobieta, na której ciele błękitne pończochy wyglądają jak wstęga, stanowią jedyny akcent i dominantę kolorystyczną. Zwróćcie uwagę też na zestawienie dwóch głównych kolorów - brązowego i niebieskiego - które są po przeciwnych stronach koła barw.

dama z niebieskimi ponczochami

Egon Schiele, Dama z niebieskimi pończochami, 1912

Typowa dla Egona Schiele jest też kompozycja dynamiczna oraz zwykle orientacja pionowa. Postaci nigdy nie są umiejscowione w centrum, nie mają też punktu równowagi. Jego obrazy nie sprawiają jednak wrażenia dysharmonii, są doskonale wyważone, a ciężar kompozycji przełożony jest na akcent kolorystyczny, diagonalne linie ludzkiej sylwetki i silny kontur, w którym wyraźnie widać wpływ malarstwa jego mistrza, Gustawa Klimta. Typowy dla modernizmu elegancki minimalizm doskonale współgrają ze zmysłową, często obsceniczną tematyką jego obrazów.

siedzaca kobieta ze zgietym kolanem

Egon Schiele, Siedząca kobieta ze zgiętym kolanem, 1917

Reprodukcje obrazów - plakaty na płótnie

Odchodząc jednak od poważnych historyczno-sztucznych analiz, przechodzimy do tematów nieco lżejszych i podpowiemy Ci jak wykorzystać nasze plakaty na płótnie w aranżacji wnętrza. Reprodukcje obrazów Egona Schiele to z pewnością dodatek, który sprawdzi się w większości pomieszczeń, chociaż zdajemy sobie sprawę, że sama twórczość tego wiedeńskiego artysty nie jest dla każdego.

Neutralne brązy i beże sprawdzą się w pomieszczeniach chłodnych, wyróżniając się na tle zimnej szarością czy błękitu. Tematyka jego obrazów to ciekawy kontrast dla surowego, industrialnego klimatu

egon schiele w pozycji siedzacej

Egon Schiele, W pozycji siedzącej, data nieznana

egon schiele dwie kobiety w objeciu

Egon Schiele, Dwie kobiety w objęciu, 1911

Również klasyczna biel będzie idealnym tłem dla plakatów na płótnie z reprodukcjami obrazów Egona Schiele. Modernistyczna maniera jego malarstwa sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, podkreślając dobry design nowoczesnych mebli, inspirowanych latami 70.

egon schiele dwie chusteczki

Egon Schiele, Dwie chusteczki, 1912

Jako zagorzali zwolennicy mniej oczywistych połączeń, nie mogliśmy i tych pominąć w naszym zestawieniu. Kamień na ścianach to już wybór dość ekstrawagancki, a w połączeniu z prostotą mebli inspirowanych bauhausem stanowi doskonałe tło dla obrazów Egona Schiele.

egon schiele embrace

Egon Schiele, Embrace, 1917

Wśród naszych produktów znajdziesz wybór najciekawszych dzieł Egona Schiele. Obrazy, których oryginały dziś są warte zawrotne sumy, teraz są dostępne w formie plakatów, które drukujemy na wysokiej jakości płótnie, doskonale odzwierciedlającym kolory oryginału. Jesteśmy pewni, że plakaty z reprodukcjami obrazów Egona Schiele to doskonały sposób, aby urozmaicić każde wnętrze.


Powiązane artykuły:

Reprodukcje obrazów na plakatach

Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha