wrz, 17 2020   |   Artyści

Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha

Cornelia

Secesja, zaliczana w ramy modernizmu, to nurt, który obecnie jest coraz bardziej doceniany przez miłośników sztuki. Mówiąc o secesji (z francuskiego art nouveau), pierwszymi nazwiskami, jakie przychodzą nam na myśl, są Gustaw Klimt, oraz - nie mogło być inaczej - Alfons Mucha. Aby zgłębić tajemnicę popularności tego czeskiego artysty, nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych analiz, wystarczy spojrzeć na jego stylizowane, pełne ekspresji i niewymuszonej subtelności ilustracje, grafiki, obrazy, czy w końcu, plakaty i afisze reklamowe, bo to właśnie dzięki tym ostatnim Alfons Mucha stał się znany międzynarodowemu odbiorcy. Spójrzcie tylko na ten plakat reklamowy marki Job:

alfons mucha

Alfons Mucha, Job, 1896

Aktywność artystyczna Alfonsa Muchy

Alfons Mucha urodził się w Czechach, jednak jego pracownia przez większość lat aktywności artystycznej znajdowała się w Paryżu. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku, w okresie historycznego rozwoju przemysłu, gdy wzrosło zapotrzebowanie na sztukę masową na potrzeby reklamowe, która to powoli zaczęła strącać z piedestału sztukę wysoką. Sam Mucha specjalizował się w grafice użytkowej, czyli takiej, która z założenia miała być możliwa do wielokrotnego powielania w celach komercyjnych. Cechą charakterystyczną jego dzieł są miękkie, stylizowane na witrażowe linie, wykorzystanie głębokiej symboliki, motywów charakterystycznych dla sztuki ludowej oraz ornamentów kwiatowych, a także, a raczej powinniśmy napisać przede wszystkim, kobiety ukazane w sposób, którego nie da się pomylić z żadnym innym artystą. To właśnie eteryczne portrety kobiet, kokieteryjnie spoglądających z plakatów i reklam, sprawiły, że świat oszalał na punkcie Alfonsa Muchy i jeśli mamy być szczerzy - naszym zdaniem trudno się temu dziwić.

aktywnosc artystyczna alfonsa muchy

Alfons Mucha, Taniec, 1898

Reprodukcje obrazów Alfonsa Muchy

Jeśli tak jak my, kochasz secesyjny eklektyzm obrazów Alfonsa Muchy, ale nie wiesz jak zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem plakatów tego twórcy, mamy dla Ciebie kilka inspiracji. Reprodukcje obrazów Muchy są nie tylko świetnym pomysłem na dekorację salonu, sypialni czy domowej galerii nad schodami. Reklamowa stylistyka idealnie wkomponuje się także w domowym biurze, bibliotece czy, czemu nie?, w kuchni. Estetyka obrazów Muchy z jego mistrzowskim balansowaniem na granicach różnych stylów, jest na tyle uniwersalna i ponadczasowa, że trudno będzie zaliczyć aranżacyjną wtopę.

alfons mucha kolekcja plakatów

Alfons Mucha, Reverie, 1897

alfons mucha reprodukcje

Alfons Mucha, Zodiac, 1896

Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem plakatów na płótnie z reprodukcjami

Aranżacja wnętrz nie musi być jednak zachowawcza, czasem warto postawić na mniej oczywiste połączenia kolorystyczne i zaskakujące elementy, które pozornie mogą do siebie nie pasować. Plakaty na płótnie z reprodukcjami obrazów Alfonsa Muchy to dodatek, który może stanowić ciekawy twist we wnętrzach utrzymanych w surowej stylistyce. Industrialne, ciemne wnętrze przełamane delikatną, witrażową kompozycją pełną kwiatów - mówimy zdecydowane tak! W takim wnętrzu polecamy plakat na płótnie o większych wymiarach, aby samodzielnie mógł stanowić zaskakujący, kontrastujący element aranżacji. Minimalistyczne, nowoczesne białe wnętrze to także idealne tło dla naszych reprodukcji. Tak samo jak w przypadku ciemniejszych wnętrz, pojedyncze plakaty samodzielnie mogą stanowić aranżacyjną dominantę kolorystyczną.

aranzacja wnetrz z wykorzystaniem plakatow

Alfons Mucha, Ivy, 1901 


Powiązane artykuły:

REPRODUKCJE OBRAZÓW NA PLAKATACH

PLAKATY W STYLU VINTAGE DO DOMU