wrz, 10 2021   |   Artyści

Reprodukcje Vincenta van Gogha

Cornelia

Życie i twórczość Vincenta Van Gogha obrosło legendą. Ten holenderski malarz, tworzący w duchu postimpresjonizmu, wywarł niesamowity wpływ na sztukę XX wieku. I choć zaczął malować bardzo późno, stworzył dzieła, które są sławne na całym świecie. Chcesz wiedzieć, ile obrazów z motywem słonecznika namalował Vincent van Gogh, albo dlaczego nie miał ucha? Zapraszamy na podróż po wydarzeniach i miejscach, które odegrały kluczową rolę w ukształtowaniu się życia i pracy Vincenta.

Vincent Van Gogh - życie, twórczość i ciekawostki

Vincent Van Gogh, słynny malarz postimpresjonistyczny, jest obecnie uważany za jednego z największych artystów. Jego życie i twórczość wywarły niezwykły wpływ na sztukę współczesną. I mimo, że nie miał formalnego wykształcenia jako artysta, to stworzył wiele cudownych dzieł, które przedstawiały naturę oraz przedmioty z codziennego życia (martwa natura).

reprodukcje obrazów Vincent van Gogh

Van Gogh urodził się 30 marca 1853 roku w Groot-Zundert w Holandii w rodzinie z wyższej klasy średniej. Dorastał w religijnym domu z sześciorgiem innych dzieci. Brat Van Gogha Theo był również malarzem o pewnej renomie, a jego prace były dobrze eksponowane w paryskich kręgach artystycznych końca XIX wieku.

Vincent Van Gogh miał ciężkie życie. W bardzo młodym wieku zaczął tracić włosy - z powodu wrzodów na głowie. Cierpiał również na epilepsję oraz przez większość swojego życia miał depresję. Walczył z tymi demonami aż do dnia, w którym odebrał sobie życie raną postrzałową w klatkę piersiową.

O swoich dziełach pisał: „Zamiast próbować odtworzyć dokładnie to, co widzę przede mną, bardziej arbitralnie używam koloru, aby wyrazić siebie z większą siłą". Jego obrazy cechują się grubymi, wyrazistymi pociągnięciami pędzlem oraz kolorami z jasnym intensywnym światłem, które nadało obrazom dramatycznego efektu i podkreśliły kontrast w scenie.

Najsłynniejsze obrazy Vincenta van Gogha

W swoim dorobku artystycznym Vincent van Gogh ma ponad 2000 dzieł. Namalował 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. I, mimo że w ciągu całego życia van Gogh sprzedał tylko jeden obraz - "Czerwone winnice" za 400 franków - to obecnie wśród jego dzieł znajdują się te, które stały się rozpoznawalne na całym świecie.

1. Obrazy należące do serii "Słoneczniki" Van Gogha to prawdopodobnie najbardziej znane dzieła sztuki na świecie. W całej serii jest 12 płócien, ale najczęściej mówi się o siedmiu z nich, które powstały w Arles w latach 1888-1889. Reszta namalowana została w Paryżu w 1887 roku.

2."Gwiaździsta noc" jest kultowym przykładem malarstwa postimpresjonistycznego. Przedstawia burzliwą noc zaobserwowaną z okna. Obraz posiada różne symbole, które można interpretować na wiele sposobów. Gwiazdy świecące na ciemnym niebie i sierp księżyca symbolizują poczucie nadziei i wiary.

reprodukcje orazy Vincent van Gogh

3. "Jedzący kartofle" - Vincent Van Gogh stworzył ten obraz w 1885 roku. To jedno z wczesnych dzieł holenderskiego artysty. Jest doskonałym przykładem tego, jak Van Gogh potrafił wspaniale uchwycić ludzką postać i charakter w swoich obrazach.

4. Obraz „Kwitnący migdałowiec” jest przykładem mistrzostwa Van Gogha w uchwyceniu otaczającego go naturalnego piękna. Do jego stworzenia zainspirowała go sceneria kwitnących drzew migdałowców w Arles we Francji

5. "Autoportret z zabandażowanym uchem" - Dlaczego van Gogh stracił ucho? Oficjalna wersja mówi, że to sam Vincent odciął sobie go brzytwą. Natomiast H. Kaufmann i R. Wildegans, autorzy książki "Ucho Van Gogha" twierdzą, że sprawcą tego okaleczenia był wieloletni przyjaciel artysty Gauguin, który odciął Van Goghowi ucho szpadą

6. Kolekcja obrazów olejnych "Para butów" Van Gogha przedstawiająca parę zdartego obuwia, jest dość nietypową serią w jego dorobku. Znajomy Van Gogha opisał, że artysta zawsze kupował stare buty robocze na pchlim targu. Potem chodził w nich po błocie, aż do momentu aż stały się brudne. Dopiero wtedy stawały się one dla niego na tyle interesujące, że mógł je namalować

obrazy Vincent van Gogh

reprodukcje obrazów Vincent van Gogh

7. Obraz olejny "Irysy" został namalowany przez Van Gogha w 1889 roku, podczas jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym - tuż przed jego samobójczą śmiercią. Obraz należy do zbioru dzieł, które były inspirowane japońską sztuką malarską Ukiyo-e. Podobieństwa występują m.in. w przypadku mocnych konturów, nietypowych kątów, w tym zbliżeń

8. "Stary człowiek w smutku" - Obraz przedstawiający samotnego, starego człowieka siedzącego na krześle z rękoma obejmującymi twarz powstał 1890 w Sain-Remy de Provence na podstawie wcześniej przygotowanych litografii. Obraz jest kwintesencją rozpaczy i przygnębienia.

Działa sztuki Vincenta van Gogha jako dekoracje ścienne

Obecnie dzieła sztuki Vincenta van Gogha można podziwiać na ścianach muzeów, ale dzięki nowoczesnej technologii druku ich reprodukcjami możemy zachwycać się również na ścianach naszych domów.

reprodukcje obrazów Vincent van Gogh

obrazy Vincent van Gogh

Reprodukcje dzieł Vincenta van Gogha są dekoracjami ściennymi, które idealnie sprawdzą się w salonie bądź sypialni. Będą również doskonałymi elementami dekoracyjnymi w restauracjach, zaprojektowanych w stylu vintage. Szeroki wybór plakatów vintage w naszym sklepie pozwoli wybrać dzieło, które będzie dobrze współgrać z kolorystyką i stylem każdego wnętrza. Kopie lub reprodukcje to nie to samo, co oryginalne dzieła sztuki, ale mają swój urok. Są znacznie tańsze od oryginałów i mogą być o wiele większe, gdy wydrukujesz je na płótnie.


Poczytaj również o innych wielkich artystach:

Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci

Plakaty reprodukcje - Egon Schiele

Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha