cze, 25 2021   |   Plakaty

Plakaty anatomiczne

Cornelia

Krótka historia badań nad ludzkim ciałem

Nauka o budowie ciała, czyli anatomia, była od samego początku nauczania medycyny podstawową dyscypliną. Badania nad anatomią człowieka swój rozkwit osiągnęły co prawda w renesansie, o czym pisaliśmy już w artykule "Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci", ale ta dziedzina nauki towarzyszy człowiekowi od samego początku jego istnienia. Choć jeszcze do niedawna uważaliśmy, że to starożytnym Grekom i Egipcjanom zawdzięczamy pierwsze zmapowanie ciała człowieka, ostatnie odkrycie historyków zmusiło nas do zrewidowania i zaktualizowania stanu naszej wiedzy historycznej. Zgodnie z badaniami brytyjskich i amerykańskich nauka wskazuje się, że to Chińczycy, grubo ponad dwa tysiące lat temu, spisali pierwszy znany nam atlas anatomiczny!

Sama anatomia, jako już w pełni wykształcona nauka posiadająca własną ugruntowaną metodologię, wykształciła się w XIX, natomiast wiek XX przyniósł jeszcze większe możliwości badawcze, pozwalając na uzyskanie dogłębnej wiedzy na temat organów i struktur ludzkiego organizmu. XX wiek i ogromny postęp technologiczny zapoczątkowały okres kształtowania się medycznych nauk szczegółowych, pozwalających na coraz lepsze rozumienie działania naszego ciała.

Vintage plakaty anatomiczne

Reprodukcje tablic anatomicznych Leonardo da Vinci

Przed chwilą wspomnieliśmy o renesansie - nie bez powodu. W naszej ofercie znaczna część plakatów to reprodukcje tablic anatomicznych wykonanych przez nikogo innego, jak Leonarda da Vinci.

Zainteresowania Leonarda da Vinci zdecydowanie wybiegały poza kanony sztuk pięknych. Głównym celem, jaki mu przyświecał, było zrozumienie anatomii człowieka. W zakresie anatomii uczył go Verocchio, współpracował także z profesorem anatomii, Marcantionem della Torre, wraz z którym przeprowadzał sekcje zwłok. W swojej pracy opierał się przede wszystkim na własnych obserwacjach, opracował także nowatorskie techniki rysowania, pozwalające na dokładne przekazywanie informacji na temat ludzkiego ciała. Do dnia dzisiejszego przetrwało 750 rysunków, przedstawiających przełomowe odkrycia anatomiczne - przykładem tego może być to, że jako pierwszy wykonał dokładny opis ludzkiego kręgosłupa.

Plakaty vintage anatomiczne

Więcej na ten temat przeczytacie w naszym poprzednim artykule, z którym zachęcamy się zapoznać, bo historia badań Leonarda nad anatomią jest szalenie ciekawa i zdecydowanie nie wypada jej skracać do jednego akapitu.

John Fotherby

Na temat Johna Fotherby'ego nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że to on jest on autorem wielu tablic anatomicznych datowanych na lata 1729-1730. W naszej ofercie znajdziecie reprodukcje przedstawiające tablice anatomiczne z rysunkami, których oryginalne wersje wykonane zostały piórkiem i atramentem.

Plakaty anatomiczne

Kalendarz Antikamia

Pierwsze wydania kalendarzy promocyjnych z lat 1899 i 1900 wydanych przez Antikamnia Chemical Company, przedstawiają komicznie makabryczne i nieco groteskowe "szkice szkieletów" autorstwa Louisa Crusiusa, lekarza i artysty amatora. Louis wyprodukowała te kalendarze w limitowanych nakładach w latach 1897-1901, wysyłając je do przedstawicieli zawodów medycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie, aby zareklamować opatentowany lek "Antikamnia" - środek przeciwbólowy na bazie pochodnej smoły węglowej.

Chociaż Antikamnia Chemical Company agresywnie promowała swój produkt jako pewne lekarstwo na wszystko, od bólów głowy po gruźlicę, wiadomo było, że główny składnik, jest toksyczny w dużych dawkach. Po wprowadzeniu ustawy o żywności i lekach z 1906 roku, która nakazywała, aby produkty zawierające niebezpieczne substancje były wyraźnie oznaczone jako takie, producenci Antikamnii próbowali ominąć ten wymóg, zastępując główną substancję czynną jej mniej toksyczną pochodną.

Plakaty anatomiczne

W 1910 roku zarekwirowano transport Antikamnii za naruszenie ustawy, a sama firma doczekała się wyroku skazującego. Antikamnia zakończyła działalność kilka lat później, choć jeden z jej założycieli i tak zdążył dorobić się niemałej fortuny. Sam lek doczekał się wielu złośliwych artykułów na swój temat, często będąc określanym jako "śmiercionośny lek przeciwbólowy sprzedawany przez szkielety".

Mięśnie, kości i organy na plakatach

Badania naukowe badaniami naukowymi, ale w jaki inny sposób można wykorzystać tablice anatomiczne? Plakat anatomiczny jest idealny do celów edukacyjnych w fizjoterapii lub na kursach medycznych czy fizjoterapeutycznych. Tablice medyczne są często wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych, gabinetach lekarzy rodzinnych i innych gabinetach medycznych. Taki plakat z pewnością ułatwia fizjoterapeucie lub lekarzowi wyjaśnienie działania ludzkiego ciała, pomagając zobrazować i wyjaśnić działanie organizmu człowieka, przebieg choroby czy wyjaśnić sposób leczenia.

Plakaty anatomiczne

Jak wykorzystać plakaty anatomiczne we wnętrzu?

Wysokiej jakości plakaty anatomiczne to świetny wybór jako dekoracja ścian gabinetów medycznych i fizjoterapeutycznych, przychodni czy sklepów medycznych. Ciekawe zestawienie kilku plakatów przedstawiających budowę ludzkiego ciała z pewnością zaciekawi wzrok każdego klienta lub pacjenta czekającego w poczekalni przychodni, dzięki czemu pobyt w gabinecie będzie, mamy nadzieję, choć odrobinę mniej stresujący.

Nieco makabryczne, ale zabawne reprodukcje kalendarza Antikamnia to propozycja dla tych, którzy kochają groteskę. Taki plakat sprawdzi się na ścianie w salonie czy gabinecie, zarówno w pojedynkę jak i w zestawieniu z innymi plakatami. Naszym zdaniem plakaty anatomiczne świetnie dopełnią, chociażby tablice botaniczne lub reprodukcje starych map.

Plakaty anatomiczne


Mogą Cię zainteresować:

Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci

Cechy ekspresjonizmu i impresjonizmu w malarstwie - artyści, plakaty, sztuka