sie, 30 2021   |   Plakaty

Plakaty botaniczne/roślinne

Cornelia

Początki ilustracji botanicznych

Biologia roślin to dziedzina nauki obejmująca całokształt wiedzy o roślinach. W jej skład wchodzą liczne działy obejmujące szczegółową tematykę, są to między innymi: anatomia roślin, genetyka, systematyka, paleobotanika czy fizjologia roślin.

Podobnie jak w przypadku badań innych organizmów żywych, takich jak chociażby zwierzęta, rośliny badane są na każdym poziomie ich organizacji - od molekuł, przez tkanki i całościowe organizmy, aż po całe zbiorowiska roślinne. Zakres badań botanicznych jest więc niezwykle szeroki, a każdy z wyodrębnionych działów często posiada swoją własną metodologię i techniki badawcze.

Plakaty roślinne

Jak nie trudno się domyślić, ilustracje z motywami botanicznymi pojawiały się wraz z pojawieniem się sztuki. Najwcześniejsze wizerunki roślin odnajdujemy na ścianach świątyń i grobowców w Mezopotamii i Egipcie i datowane są na XX w. p.n.e. Natomiast najstarsze zachowane ilustracje botaniczne znajdują się w manuskrypcie Codex Vindebonesis. Atlas ten został wykonany w 512 r. n.e. dla córki Cesarza bizantyńskiego, Olibriusza.

Plakaty roślinne

Zanim wynaleziono fotografię, tworzenie ilustracji botanicznych było jedynym sposobem wizualnego utrwalenia gatunków roślin. Ilustratorzy, dzięki dużym umiejętnościom artystycznym i z dbałością o szczegóły dzielili się ze światem otaczającym ich pięknem.

Obecnie naukowe publikacje posiadają duże, wyraźne zdjęcia, które pozwalają odkrywać światową florę, a dzięki nowoczesnej technologii druku możemy w dalszym ciągu podziwiać botaniczne reprodukcje nie tylko na ścianach muzeów, ale również w naszych domach.

Adolphe Millot

Adolphe Millot, autor wyjątkowych i niezwykle urokliwych tablic botanicznych, był francuskim malarzem, litografem i entomologiem, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Pełnił funkcję starszego ilustratora w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, a także był autorem wielu ilustracji sekcji dotyczącej historii naturalnej w encyklopedycznym słowniku ilustrowanym Le Petit Larousse.

plakaty botaniczne vintage

plakaty botaniczne vintage

Le Petit Larousse Illustré, znany jako Petit Larousse to francuskojęzyczny ilustrowany słownik encyklopedyczny po raz pierwszy wydany w 1905 roku w Paryżu. Petit Larousse wydawany jest do teraz i cieszy się ogromną popularnością, a współczesna wersja zawiera aż 150 000 definicji i 5000 ilustracji!

Adolphe Millot jest autorem wielu pięknych tablic botanicznych znajdujących się w naszej ofercie. Wśród nich znajdziesz ilustracje zarówno kwiatów, jak i owoców i warzyw, które będą idealnym dopełnieniem Twojej kuchni.

Ernst Haeckel

Ernst Haeckel był niemieckim przyrodnikiem i zwolennikiem darwinizmu. Zyskał reputację jako przyrodnik i biolog. Jego koncepcje przyczyniły się do postępu biologii ewolucyjnej. Zasłużył się dla nauki odkryciem i opisaniem wielu nieznanych wcześniej gatunków roślin oraz zwierząt - starannie zilustrował ponad 1000 okazów flory z całego świata.

Plakaty botaniczne

W naszej ofercie plakatów w stylu vintage znajdują się efektowne reprodukcje tablic botanicznych jego autorstwa, dzięki którym wspaniale ożywisz wnętrze swojego domu.

Jak wykorzystać plakat botaniczny we wnętrzu?

Plakaty botaniczne są dość uniwersalną dekoracją ścienną. Sprawdzą się bez problemu zarówno w sypialni, kuchni, salonie jak i każdej innej przestrzeni. Szeroki wybór plakatów w naszym sklepie pozwoli Ci wybrać grafikę idealnie współgrającą z kolorystyką i stylem Twojego wnętrza.

Sprawdzą się zarówno w przestrzeniach zapełnionych żywymi roślinami, podkreślając zainteresowania właściciela, jak i w pomieszczeniach osób, które niekoniecznie mają rękę do kwiatów. Gwarantujemy, że nawet seryjni mordercy kaktusów nie będą mieli problemów z utrzymaniem przy życiu zieleni na naszych plakatach.

Plakaty botaniczne

Plakaty botaniczne

Botaniczne plakaty są świetnym pomysłem na dekorację pokoju dziecięcego. Kolorowe plakaty w stylu vintage nie tylko będą zdobić ścianę, ale również rozbudzą wyobraźnię dziecka i będą fantastyczną pomocą edukacyjną.

Po więcej inspiracji zapraszamy na naszego Instagrama i Facebooka, gdzie znajdziesz pomysły na to, jak wykorzystać botaniczne plakaty w domu lub mieszkaniu.


Mogą Cię zainteresować:

Galeria plakatów na ścianie - przewodnik

Plakaty anatomiczne

Plakaty modowe w stylu vintage