maj, 26 2021   |   Plakaty

Plakaty modowe w stylu vintage

Cornelia

Świat mody, choć dla niektórych nie jest to intuicyjne, nie mógłby istnieć bez sztuki. Moda jest formą sztuki, niezależnie czy mówimy o krawiectwie Haute Couture czy street wear. Moda nie mogłaby też istnieć bez ilustracji, bo to szkice koncepcyjne są punktem wyjścia dla finalnych projektów. Ale świat mody nie istniałby też bez magazynów fashion, serwujących nie tylko edytoriale, ale również zdjęcia z pokazów, nierzadko z szerokimi opisami prezentowanych kolekcji.

plakaty do salonu mody

Moda często czerpie inspiracje z innych sztuk plastycznych, odwołując się nierzadko do wielkich dzieł sztuki czy tropów i motywów. Przykładem mogą być kolekcje Alexandra McQueena czy niektóre współczesne kolekcje Diora odwołujące się do sztuki antycznej. Inspiracja ta jest jednak dwustronna - moda często stawała się inspiracją dla malarzy czy grafików, którzy poprzez ubiór przedstawianych postaci nadawali dodatkowy wymiar swoim obrazom. Warto nadmienić Mona Lisę, o której wspominaliśmy w artykule "Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci", a której ubiór poszerza nasze możliwości interpretacji tego wyjątkowego dzieła.

moda męska plakaty

Magazyn VOGUE

Znaczna część naszej kolekcji to ilustracje z lat 50. i 60. XX wieku, będące okładkami magazynów modowych, w tym jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnego - tak, mówimy o kultowym Vogue, dyktującym trendy w modzie już od 1909 roku!

Magazyn Vogue, wydawany pierwotnie w formie tygodnika, po raz pierwszy ukazał się na rynku w 1892 roku w stanach zjednoczonych. Czasopismo celowało w nowojorską klasę wyższą. Kilka lat później, w 1909, zmieniło właściciela i zostało przemienione w dwutygodnik. Zmiana właściciela spowodowała ukierunkowanie się treści na modę i spowodowała również ekspansję na rynki zagraniczne.

Pierwszym krajem, w którym ukazał się Vogue, była Wielka Brytania. Kilka lat później dołączyły do niej Hiszpania, Francja i Włochy. Vogue stał się tak popularnym magazynem, że bez problemów wytrwał okres Wielkiego Kryzysu i czasy II Wojny Światowej, szybko uzyskując status kultowego.

Zanim jednak zaczął być określany jako Biblia Mody, na początku Vogue był magazynem skupiającym się na ważnych doniesieniach i plotkach ze świata arystokracji. Już wtedy okraszony był ilustracjami i zdjęciami przedstawiającymi modę, a na okładkach umieszczano wizerunki wiktoriańskich Gibson Girls.

plakaty vogue

La Vie Parisienne

La Vie Parisienne był francuskim tygodnikiem założonym w Paryżu w 1863 roku. Ukazywał się nieprzerwanie do 1970 roku, a szczyt jego popularności przypadał na początek XX wieku. Początkowo poruszał tematykę powieści, sportu, teatru, muzyki i sztuk pięknych. W 1905 roku magazyn zmienił właściciela, a nowy redaktor zmienił jego format, aby dostosować go do potrzeb nowoczesnego czytelnika.

La Vie Parisienne odniosło ogromny sukces, ponieważ łączyło w sobie niespotykaną wcześniej mieszankę tematów - krótkie opowiadania, zawoalowane plotki i dowcipy o modzie, a także komentarze na tematy związane z miłością, sztuką i giełdą - z pięknymi komiksami i całostronicowymi kolorowymi ilustracjami autorstwa czołowych artystów. Oprócz tego magazyn odzwierciedlał również zmieniające się zainteresowania i potrzeby ludności początku XX wieku, przykładowo takie jak, a jakże, moda!

Ilustracje w stylu Art Deco zamieszczane w magazynie, odzwierciedlały estetykę tego okresu, a w połączeniu z intelektualizmem i ciętym dowcipem sprawiły, że La Vie Parisienne okazało się czasopismem niezwykle poczytnym. Dla czasopisma tworzyli ilustratorzy tacy jak George Barbier, Chéri Herouard, Georges Léonnec i Maurice Milliere.

plakaty modowe

Reklamowe plakaty w stylu retro

W naszej kolekcji - plakaty moda - znajdziecie również plakaty komercyjne prezentujące zarówno męską, jak i kobiecą modę. Często nieszablonowe, korzystające z ciekawych rozwiązań wizualnych, w zdecydowanej większości przypadków zwracające uwagę, grafiki reklamowe sprawdzą się nie tylko we wnętrzach fanatyków mody, ale również w sklepach, nie tylko z modą vintage! Każdego, kto interesuje się modą retro, powinny zainteresować w szczególności plakaty reklamowe kultowej marki obuwniczej Bally.

plakaty modowe

Jak wykorzystać plakaty w stylu fashion we wnętrzu?

Charakterystyczny klimat w stylu retro zapewnią ilustracje prezentujące secesyjne grafiki Art Deco. Styl ten, cechujący się zgeometryzowaniem i dążeniem do syntetycznego ujmowania form oraz eklektycznym łączeniem motywów, będzie odpowiednim dopełnieniem wnętrz nowoczesnych, w których podkreśli prostotę wnętrza, dodając mu dekoracyjnego charakteru. Plakaty w stylu Art Deco będą też piękną dekoracją wnętrz utrzymanych w stylu retro. Wysokiej jakości plakaty modowe możesz zamówić w wielu formatach, co pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowej domowej galerii. Plakaty z tematem mody sprawdzą się również jako pojedyncza dekoracja ściany.

plakaty vintage

plakaty z tematyką mody

Wbrew pozorom nasze dekoracje spodobają się nie tylko miłośnikom świata mody. Zarówno stonowane, jak i tętniące kolorami ilustracje od razu przyciągają wzrok swoją oryginalną formą, każdego, kto wrażliwy jest na nietuzinkowe piękno. Ilustracje pochodzące z dawnych modowych żurnali będą wyjątkową dekoracją nie tylko domu. Podkreślą charakter wnętrza w biurach czy przestrzeni sklepowej.

Plakaty modowe w stylu retro pomogą ci stworzyć charakterystyczny klimat we wnętrzu. Stwórz swój własny modowy świat w domu, wybierając plakaty z naszej szerokiej oferty. Zapisz się na newsletter i zyskaj -15% na całe zakupy.


Więcej inspiracji:

Cechy ekspresjonizmu i impresjonizmu w malarstwie - artyści, plakaty, sztuka

Jak oprawić plakat/grafikę - sprawdzone i skuteczne sposoby