Gustav Klimt był austriackim malarzem-symbolistą, którego twórczość charakteryzowała się wykorzystaniem techniki pozłotniczej, użyciem dekoracyjnych wzorów oraz zakrzywionych linii. Klimt należał do pokolenia artystów, które zdominowało życie kulturalne Wiednia na przełomie XIX i XX wieku. Obrazy Klimta są często określane jako jedne z najbardziej zmysłowych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały.
Najwybitniejszy twórca wiedeńskiej secesji i mistrz awangardy
Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten w Austrii. Jego ojciec zajmował się grawerowaniem w złocie i srebrze, dlatego też Gustav już w wieku 14 lat nauczył się podstaw tego rzemiosła. W latach 1876-1883 uczęszczał do Wiedeńskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, gdzie uczył się u Christiana Griepenkerla m.in. sztuki malowania fresków i mozaik.
Aby zarobić na życie, Klimt został ilustratorem dla wiedeńskich magazynów, w tym Jugend (Młodzież), Neue Freie Presse (Nowa Wolna Prasa) i Wiener Mode (Moda Wiedeńska). Ilustracje te często przedstawiały zakochane pary, które później stały się jednymi z jego najbardziej znanych dzieł.
Gustav Klimt był zafascynowany ludzką formą oraz pożądaniem i bardzo dobrze przedstawiał to na swoich erotycznych rysunkach. Na obrazach jednak starał się być bardziej delikatny w przekazie. Mimo że w owym czasie Wiedeń był dość mocno artystyczny i otwarty na nowości to jednak miejski rząd i tradycyjni artyści mocno krytykowali tego typu dzieła i nowo powstający nurt awangardowy.
Stowarzyszenie artystów austriackich
Gustav Klimt dość otwarcie mówił, że nie zgadza się z powszechnym trzymaniem się kanonów akademickich w sztuce. Dlatego razem ze swoimi kolegami, którzy również chcieli pokazać swoją twórczość w bardziej postępowych odsłonach, postanowili o założeniu stowarzyszenia, które zrzeszałoby nietuzinkowe postacie artystycznego Wiednia. Stowarzyszenie Sztuk Pięknych Secesji Austriackiej zostało założone 3 kwietnia 1897 roku przez m.in. Gustava Klimta, projektanta Kolomana Mosera oraz architektów Josefa Hoffmanna i Josepha Marię Olbricha.
Secesja Wiedeńska była grupą austriackich artystów i architektów, którzy odłączyli się od oficjalnej państwowej akademii sztuki. Secesjoniści byli nie tylko przeciwni konserwatyzmowi akademii, ale także chcieli ustanowić nowy styl, który był wyraźnie nowoczesny i artystyczny. Chcieli udowodnić, że sztuka może być zarówno piękna, jak i funkcjonalna.
Najsłynniejsze dzieła Klimta, czyli złoto, piękno i bliskość dwojga ludzi
Gustaw Klimt mawiał: "Nie interesuję się własną osobą jako przedmiotem malarstwa, bardziej ciekawią mnie inni ludzie, zwłaszcza płci żeńskiej" i tak właśnie było. Jego miłość do kobiet była bardzo widoczna w jego malarskiej pracy. Obrazy Klimta, głównie przedstawiające kobiece sylwetki, stały się jednymi z najpopularniejszych dzieł malarza.
Złoty "Pocałunek"
Mierzące 180x180 cm dzieło sztuki Klimta "Pocałunek" dumnie przyozdabia ściany galerii w wiedeńskim Belwederze. Obraz, przedstawiający kochanków zatraconych w miłosnym objęciu, został ukończony przez Klimta w 1908 roku i stał się najpopularniejszym dziełem artysty oraz jednym z wiodących dzieł okresu wiedeńskiej secesji.
Do stworzenia "Pocałunku" zainspirowały malarza jego wyjazdy do Rawenny, gdzie zafascynowały go mozaiki San Vitale. Artysta swój zachwyt, do tego rodzaju sztuki, połączył z umiejętnościami, które zdobył w przeszłości - obróbka złota. Pocałunek Klimta jest reprezentacją jego "Złotego Okresu", w którym to do tworzenia swoich dzieł używał płatków złota. Jego dzieło stało się archetypem czułości i namiętności.
Spór o "Adele" najdroższy obraz świata
Drugim najważniejszym dziełem Gustava Klimta jest słynny portret Adeli Bloch-Bauer. Adela pochodziła z burżuazji, była piękną i wykształconą kobietą. Jej portret powstał na zlecenie jej męża, bogatego właściciela cukrowni. Pracę nad obrazem zaczęły się 1903 roku i trwały 4 lata. Podczas tworzenia swojego dzieła Klimt używał listków złota, inspirując się portretem mozaiką cesarzowej Bizancjum Teodory. Przypuszcza się, że Gustav romansował z Adele. Uważa się, że dowodem na to może być jego kolejne dzieło "Judyta" i teza, że uwieczniał na swoich portretach tylko osoby, które miały duży wpływ na jego życie.
O portrecie złotej Adeli stało się głośno pod koniec lat 90., kiedy to rozpoczął się sądowy spór o uznanie prawowitego właściciela obrazu. Jego zwrotu domagała się siostrzenica Adeli, Maria Altmann, która twierdziła, że nie ma podstaw do tego, aby obraz jej ciotki znajdował się w kolekcji galerii w Belwederze. I zażądała zwrotu obrazu rodzinie. Po ośmiu latach - w 2006 roku, w końcu Austria zwróciła Marii portret Adeli. Prawnicy dowiedli, że prawowitym właścicielem dzieła Klima był mąż Adeli Ferdynand Bloch-Bauer, a on w swoim testamencie przekazał go rodzinie. Maria po otrzymaniu portretu Adeli, jeszcze w tym samym roku sprzedała go miliarderowi Ronaldowi Lauderowi, za 135 milionów dolarów, czyniąc tym samym obraz Gustava Klimta jednym z najdroższych dzieł sztuki na świecie.
Reprodukcje obrazów Gustava Klimta w nowoczesnych aranżacjach wnętrz
Panująca moda na Klimta jest najbardziej widoczna w Wiedniu. Reprodukcje jego dzieł można kupić praktycznie w każdej formie - od obrazów, po szklanki z jego sławnym "Pocałunkiem". I nic dziwnego, bowiem jego prace zachwycają swoją techniką i wykonaniem. Reprodukcje obrazów Gustava Klimta w formie plakatów vintage można zakupić również w naszym sklepie. Będą to doskonałe dodatki do wnętrz, w których brakuje odważnych elementów dekoracyjnych.
Poznaj innych artystów!
Reprodukcje Vincenta van Gogha Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci
Plakaty reprodukcje - Egon Schiele Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha