lis, 10 2021   |   Artyści

Gustav Klimt - reprodukcje obrazów oraz ciekawostki z życia malarza

Cornelia

Gustav Klimt był austriackim malarzem-symbolistą, którego twórczość charakteryzowała się wykorzystaniem techniki pozłotniczej, użyciem dekoracyjnych wzorów oraz zakrzywionych linii. Klimt należał do pokolenia artystów, które zdominowało życie kulturalne Wiednia na przełomie XIX i XX wieku. Obrazy Klimta są często określane jako jedne z najbardziej zmysłowych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały.

Najwybitniejszy twórca wiedeńskiej secesji i mistrz awangardy

Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 roku w Baumgarten w Austrii. Jego ojciec zajmował się grawerowaniem w złocie i srebrze, dlatego też Gustav już w wieku 14 lat nauczył się podstaw tego rzemiosła. W latach 1876-1883 uczęszczał do Wiedeńskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, gdzie uczył się u Christiana Griepenkerla m.in. sztuki malowania fresków i mozaik.

Aby zarobić na życie, Klimt został ilustratorem dla wiedeńskich magazynów, w tym Jugend (Młodzież), Neue Freie Presse (Nowa Wolna Prasa) i Wiener Mode (Moda Wiedeńska). Ilustracje te często przedstawiały zakochane pary, które później stały się jednymi z jego najbardziej znanych dzieł.

gustav klimt obrazy

Gustav Klimt był zafascynowany ludzką formą oraz pożądaniem i bardzo dobrze przedstawiał to na swoich erotycznych rysunkach. Na obrazach jednak starał się być bardziej delikatny w przekazie. Mimo że w owym czasie Wiedeń był dość mocno artystyczny i otwarty na nowości to jednak miejski rząd i tradycyjni artyści mocno krytykowali tego typu dzieła i nowo powstający nurt awangardowy.

Stowarzyszenie artystów austriackich

Gustav Klimt dość otwarcie mówił, że nie zgadza się z powszechnym trzymaniem się kanonów akademickich w sztuce. Dlatego razem ze swoimi kolegami, którzy również chcieli pokazać swoją twórczość w bardziej postępowych odsłonach, postanowili o założeniu stowarzyszenia, które zrzeszałoby nietuzinkowe postacie artystycznego Wiednia. Stowarzyszenie Sztuk Pięknych Secesji Austriackiej zostało założone 3 kwietnia 1897 roku przez m.in. Gustava Klimta, projektanta Kolomana Mosera oraz architektów Josefa Hoffmanna i Josepha Marię Olbricha.

gustav klimt obrazy

Secesja Wiedeńska była grupą austriackich artystów i architektów, którzy odłączyli się od oficjalnej państwowej akademii sztuki. Secesjoniści byli nie tylko przeciwni konserwatyzmowi akademii, ale także chcieli ustanowić nowy styl, który był wyraźnie nowoczesny i artystyczny. Chcieli udowodnić, że sztuka może być zarówno piękna, jak i funkcjonalna.

Najsłynniejsze dzieła Klimta, czyli złoto, piękno i bliskość dwojga ludzi

Gustaw Klimt mawiał: "Nie interesuję się własną osobą jako przedmiotem malarstwa, bardziej ciekawią mnie inni ludzie, zwłaszcza płci żeńskiej" i tak właśnie było. Jego miłość do kobiet była bardzo widoczna w jego malarskiej pracy. Obrazy Klimta, głównie przedstawiające kobiece sylwetki, stały się jednymi z najpopularniejszych dzieł malarza.

Złoty "Pocałunek"

Mierzące 180x180 cm dzieło sztuki Klimta "Pocałunek" dumnie przyozdabia ściany galerii w wiedeńskim Belwederze. Obraz, przedstawiający kochanków zatraconych w miłosnym objęciu, został ukończony przez Klimta w 1908 roku i stał się najpopularniejszym dziełem artysty oraz jednym z wiodących dzieł okresu wiedeńskiej secesji.

reprodukcje gustav klimt

Do stworzenia "Pocałunku" zainspirowały malarza jego wyjazdy do Rawenny, gdzie zafascynowały go mozaiki San Vitale. Artysta swój zachwyt, do tego rodzaju sztuki, połączył z umiejętnościami, które zdobył w przeszłości - obróbka złota. Pocałunek Klimta jest reprezentacją jego "Złotego Okresu", w którym to do tworzenia swoich dzieł używał płatków złota. Jego dzieło stało się archetypem czułości i namiętności.

Spór o "Adele" najdroższy obraz świata

Drugim najważniejszym dziełem Gustava Klimta jest słynny portret Adeli Bloch-Bauer. Adela pochodziła z burżuazji, była piękną i wykształconą kobietą. Jej portret powstał na zlecenie jej męża, bogatego właściciela cukrowni. Pracę nad obrazem zaczęły się 1903 roku i trwały 4 lata. Podczas tworzenia swojego dzieła Klimt używał listków złota, inspirując się portretem mozaiką cesarzowej Bizancjum Teodory. Przypuszcza się, że Gustav romansował z Adele. Uważa się, że dowodem na to może być jego kolejne dzieło "Judyta" i teza, że uwieczniał na swoich portretach tylko osoby, które miały duży wpływ na jego życie.

adele gistav klimt

O portrecie złotej Adeli stało się głośno pod koniec lat 90., kiedy to rozpoczął się sądowy spór o uznanie prawowitego właściciela obrazu. Jego zwrotu domagała się siostrzenica Adeli, Maria Altmann, która twierdziła, że nie ma podstaw do tego, aby obraz jej ciotki znajdował się w kolekcji galerii w Belwederze. I zażądała zwrotu obrazu rodzinie. Po ośmiu latach - w 2006 roku, w końcu Austria zwróciła Marii portret Adeli. Prawnicy dowiedli, że prawowitym właścicielem dzieła Klima był mąż Adeli Ferdynand Bloch-Bauer, a on w swoim testamencie przekazał go rodzinie. Maria po otrzymaniu portretu Adeli, jeszcze w tym samym roku sprzedała go miliarderowi Ronaldowi Lauderowi, za 135 milionów dolarów, czyniąc tym samym obraz Gustava Klimta jednym z najdroższych dzieł sztuki na świecie.

Reprodukcje obrazów Gustava Klimta w nowoczesnych aranżacjach wnętrz

Panująca moda na Klimta jest najbardziej widoczna w Wiedniu. Reprodukcje jego dzieł można kupić praktycznie w każdej formie - od obrazów, po szklanki z jego sławnym "Pocałunkiem". I nic dziwnego, bowiem jego prace zachwycają swoją techniką i wykonaniem. Reprodukcje obrazów Gustava Klimta w formie plakatów vintage można zakupić również w naszym sklepie. Będą to doskonałe dodatki do wnętrz, w których brakuje odważnych elementów dekoracyjnych.


Poznaj innych artystów!

Reprodukcje Vincenta van Gogha     Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci

Plakaty reprodukcje - Egon Schiele     Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha