gru, 13 2021   |   Artyści

Wassily Kandinsky życie i twórczość - artysty, prekursora abstrakcjonizmu i teoretyka sztuki

Cornelia

Dziedzictwo Wassily'ego Kandinsky'ego odegrało znaczącą rolę w rozwoju malarstwa i sztuki. Wywarł on głęboki wpływ na wielu artystów XX wieku i jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych malarzy wszech czasów. Dziś przyjrzymy się bliżej jego życiu i poznamy najsłynniejsze dzieła.

Sztuka abstrakcyjna - co jest w niej takiego specjalnego?

Sztuka abstrakcyjna nie dotyczy tego, co widzimy, ale tego, co czujemy. Nie chodzi o to, czym jest, ale raczej o to, czym nie jest. Nie jest reprezentacją świata, jaki znamy, ale raczej eksploracją świadomości i doświadczenia. Artysta stara się przekazać swoje emocje, uczucia, myśli lub jakiekolwiek inne przesłanie poprzez kształty, kolory i linie. Kiedy przyjrzysz się temu uważnie, możesz zauważyć, że myślisz o tym, co artysta starał się przekazać poprzez swoją pracę. Ale kiedy cofniesz się i spojrzysz na to z daleka, może być postrzegane jako ciekawe dzieło sztuki abstrakcyjnej. Kandinsky był jednym z najważniejszych artystów tego ruchu. Eksperymentował ze sztuką abstrakcyjną, a także starał się przekazać emocje poprzez obrazy, używając różnych kolorów i kształtów.

Wassily Kandinsky życie i twórczość

Wassily Kandinsky - kluczowe momenty z historii życia artysty

Wassily Kandinsky urodził się w rosyjskiej rodzinie szlacheckiej w Moskwie 4 grudnia 1866 roku. Miał bardzo ciekawe życie i karierę. Jego rodzina miała arystokratyczne korzenie, co wiązało się z wieloma podróżami do Europy. Kandinsky zaczął rysować jako ośmiolatek, a nawet zarabiał trochę pieniędzy, sprzedając swoje szkice turystom. Przez cztery lata uczęszczał do szkoły prawniczej, ale potem ją opuścił, ponieważ czuł, że nie może jej połączyć z miłością do malarstwa. Jego pasja doprowadziła go do monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której studiował w latach 1896-1903 - poznał tam takich artystów awangardowych jak Franz Marc i Paul Klee. W jego pierwszych dziełach było widać wpływ neoimpresjonizmu oraz ekspresjonizmu. Jego sztuka opierała się na kolorach i rytmie kompozycyjnym. Odejście od przedmiotowości następowało powoli - obiekty stawały się bardziej rozmyte, były pozbawione szczegółów.

Kariera artysty

Kariera artysty obfituje w ważne momenty, które wpłynęły na niego zarówno osobiście, jak i zawodowo. Pierwsza wojna światowa była wydarzeniem, które miało dla Kandinsky'ego wielkie znaczenie, nie tylko dlatego, że bardzo otwarcie wypowiadał się na temat swojej antywojennej postawy, ale także dlatego, że doprowadziło to do zmian w jego twórczości. Od 1914 roku Kandinsky stał się bardziej abstrakcyjny w swoim malarskim stylu, upraszczając zarówno kolor, jak i formę. Stało się to znane jako „konkretna” lub „czysta” abstrakcja. Lata po II wojnie światowej, w tym 1947-1951, były szczególnie owocne dla Kandinsky'ego; podczas których wyprodukował niektóre z jego najbardziej znanych obrazów, takie jak Kompozycja VII.

Wassily Kandinsky życie i twórczość

Wassily Kandinsky - obrazy

Pierwsza akwarela abstrakcyjna Kandinsky'iego powstała w 1910 roku wraz z jego pracą "O pierwiastku duchowym w sztuce". W głównej mierze opierała się na liniach skośnych i wyróżniała się zastosowaniem silnych kontrastów. W swoim dorobku Wassily Kandinsky ma wiele imponujących abstrakcyjnych dzieł jednak spośród nich wyróżnia się:

  1. Kompozycja VII - Obraz powstał w 1923 roku. Jest utrzymany w geometrycznym stylu, z odważnymi kolorami i abstrakcyjnymi kształtami. Obecnie znajduje się w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Obraz doskonale prezentuje jak można tworzyć sztukę bez konieczności skupiania się na czyś konkretnym, jak można w malarstwie wyrażać się dzięki kolorom, kształtom i innym elementom.
  2. Niebieski jeździec - Obraz z 1903 roku jest jednym z najważniejszych dzieł Kandinsky-ego i przykładem wczesnej twórczości malarza charakteryzującej się ciemną paletą barw. Obraz przedstawia jeźdźca w niebieskiej pelerynie, pędzącego po zielonej łące.
  3. Żółty czerwony niebieski - postwały 1925 roku obraz obecnie znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu. Wassily Kandinsky użył do jego namalowanie trzech podstawowych kolorów łącząc je z różnorodnością figur geometrycznych i linii.

Kandinsky reprodukcja obrazu na plakacie vintage

Plakaty w stylu vintage stały się popularnym rozwiązaniem do dekoracji wnętrz. Mają wiele zalet w stosunku do zwykłych obrazów. Przede wszystkim są znacznie tańsze i łatwiejsze do powieszenia na ścianie. Po drugie, nie wymagają tak ostrożnego obchodzenia się jak oryginalne obrazy.

Wassily Kandinsky życie i twórczość

Jeśli jesteś wielkim fanem abstrakcjonizmu to zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją plakatów vintage - Reprodukcje Wassily Kandinsky. Takie plakaty świetnie sprawdzają się przestrzeniach o niebanalnym charakterze i w miejscach, w których będą przebywać prawdziwi miłośnicy sztuki.


Poznaj innych artystów!

Reprodukcje Gustav Klimt    Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci

Plakaty reprodukcje - Egon Schiele     Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha