Edgar Degas francuski malarz należy do grona najbardziej rozpoznawalnych światowych artystów. Jego dorobek był i w dalszym ciągu jest inspiracją dla wielu malarzy i rzeźbiarzy. Stworzone przez niego dzieła, głównie przedstawiające tancerzy, na stałe zagościły w muzeach na całym świecie. Artysta o wielu umiejętnościach, arystokrata, samotnik. Degas jak wyglądało jego życie i co miało wpływ na jego twórczość?
Edgar Degas - jego życie prywatne i wprowadzenie do twórczości
Edgar Degas (właśc. Edgar de Gas) był impresjonistycznym malarzem i rzeźbiarzem urodzonym we Francji, a dokładniej w Paryżu 19 lipca 1834 roku. Był synem Pierre-Auguste Degasa i Marie-Louise Breslau i należał do rodziny, która bardzo ceniła sztukę. Degas interesował się nią już od najmłodszych lat swojego życia. Przez pewien czas uczęszczał do Ecole des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie studiował u Jeana Auguste'a Ingresa, ale opuścił szkołę w 1856 roku, aby poświęcić się rodzinnemu biznesowi winiarskiemu i podróżach. W wolnych chwilach malował, a zaczął bardzo wcześniej, bo już mając 18 lat.
Jego życie prywatne wyglądało ciekawie. Miał okazję wiele podróżować. Edgar Degas przebywał i studiował również we Włoszech, co dało mu ekspozycję na wiele rzeźb i dzieł sztuki. Miało to również bardzo duży wpływ na jego twórczość. Degas nawiązał też wiele znajomości z innymi artystami swoich czasów. Należało do nich grono twórców impresjonizmu. Do jego przyjaciół należeli m.in: Paule Cézanne, Claude Monet i Pierre-Auguste Renoir.
Degas używał rzeźby jako główne medium sztuki, ale tworzył także obrazy, rysunki, pastele, grafiki i fotografie. Ciekawostką jest to, że bardzo często fotografował swoich przyjaciół. Degasowi często przypisuje się pojęcie impresjonizmu, który zrewolucjonizował podejście do sztuki. Choć jego styl bardzo odbiegał od reszty artystów. Degas był jednym z największych malarzy końcówki XIX wieku. Mimo tego, że znajdywał się w gronie XIX – wiecznych impresjonistów, chciał być postrzegany jako artysta niezależny.
Jak Degas stworzył swoją sztukę?
Uważa się, że Edgar Degas poświęcał sporo czasu na przemyślenia dotyczące swojej sztuki. Długo wyobrażał sobie swoje obrazy dopiero później przenosił pomysł na papier. Jego szkice pokazują, że Edgar nawet zastanawiał się, jak dokładnie pada światło.
Malarz Degas pracował z farbami olejnymi, które były powszechne wśród wielu innych impresjonistów, ponieważ były łatwe w użyciu i nie wymagały czasu na wyschnięcie, dzięki czemu artysta mógł szybko pracować, tworzyć obrazy i uchwycić ulotną chwilę. Często używał w swoich obrazach pociągnięć pędzla, aby przedstawić ruch i energię, dzięki czemu mógł zachować porządek światłocienia.
Edgar Degas - najsłynniejsze dzieła artysty
W swoim dorobku Edgar malarz ma wiele wspaniałych dzieł. Był zakochanym w sztuce artystą, który znakomicie odnajdował się w różnych jej dziedzinach. Tworzył wyjątkowe rzeźby, a na obrazach wspaniałe przedstawiał współczesne sceny rodzajowe, otaczający go świat i ludzi.
Wybitne rzeźby Degasa
Francuski malarz, Edgar Degas znany jest szczególnie z rzeźb przedstawiających tancerki baletu. Swoje prace tworzył głównie w wosku, ale w jego kolekcji można znaleźć również kompozycje terakotowe. Najpopularniejsze dzieła to rzeźby "Czternastoletnia tancerka" oraz "Koń i jeździec".
Światowe malarstwo Edgara Degasa
Lekcja tańca - najsłynniejsze dzieło malarza Degasa, które namalował w 1873 roku. Przedstawia salę baletową, która jest wypełniona 12 dziewczętami, które prowadzone są przez nauczycielkę wymachującą rękami. Na obrazie można również zauważyć dwie kobiety w spódniczkach, które noszą baleriny, jedna siedzi w kącie pokoju plecami do widza, a druga zerka zza parawanu.
Rodzina Bellellich - Edgar namalował rodzinę Bellellich w swojej pracowni w 1879 roku. Obraz został podarowany przez Degasa matce i nadal jest w posiadaniu ich potomków. Artysta zastosował naturalistyczną technikę, typową dla francuskiego impresjonizmu, aby pokazać rodzinę Bellelli w domu i przekazać poczucie intymności z jej członkami.
Błękitne tancerki - Ten obraz pochodzi z około 1890 roku i przedstawia tancerki w niebieskich sukniach. Wydają się spokojne, ale ich nogi sugerują, że zaraz zatańczą. Tło jest ciemne, a tancerze wyróżniają się, dzięki jaśniejszym barwom.
Wyścigi konne - Jak sama nazwa mówi, dzieło przedstawia wyścigi konne na Hipodromie de Longchamp w Paryżu 25 października 1872 r. Obraz znany jest z luźnych i widocznych pociągnięć pędzla.
Orkiestra opery paryskiej - Obraz powstał w 1875 roku i uchwycił czas, kiedy muzyka była nie tylko akompaniamentem, ale integralną częścią każdego przedstawienia. Orkiestra nie tylko zapewnia spektakl, ale pomaga stworzyć nastroje niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu na scenie.
Tancerka - Narysowany w 1896 roku, obraz jest doskonałym przykładem uznania artysty dla kobiecej sylwetki. Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł Degasa i jest przykładem użycia przez niego puentylizmu.
Place de la Concorde - Obraz uważany za zaginiony przez 40 lat po II wojnie światowej. Przedstawia palącego cygaro Ludovica-Napaleona Lepica, jego córki, psa i samotnego mężczyznę po lewej stronie na Palace de la Concorde w Paryżu.
Edgar Degas - dzieła sztuki jako reprodukcje
Sztuka Edgara jest często reprodukowana i nie ma w tym nic dziwnego. Jego dzieła są niesamowite, a jego umiejętność przedstawiania postaci wyjątkowa, ludzie chcą posiadać je w swoich domach lub mieszkaniach. W naszym sklepie możecie zakupić reprodukcje obrazów Edgara Degasa w formie plakatów vintage. Jeśli czujecie, że Waszej ścianą brakuje wyrazistej dekoracji, to możemy zagwarantować, że takie plakaty sprawdzą perfekcyjnie ją urozmaicą.
Poznaj innych artystów!
Reprodukcje Wassily Kandynsky Plakaty reprodukcje - Gustav Klimt
Reprodukcje Vincenta van Gogha Plakaty reprodukcje - Leonardo da Vinci
Plakaty reprodukcje - Egon Schiele Plakaty reprodukcje - Alfons Mucha